Vliv stříbra na pleť a akné

V poslední době se v souvislosti s akné kromě tradičních peelingů a nejrůznějších dalších čistících kosmetických výrobků zmiňuje čím dál častěji také takzvané koloidní stříbro. Přestože je již nějakou dobu toto přírodní antibiotikum na českém trhu volně k dostání, svá nejlepší léta má podle všeho teprve před sebou. Ačkoliv se může pochlubit zajímavými výsledky, stále dosud nejde o úplně rozšířený léčebný prostředek. Právě proto přinášíme stručný přehled toho nejdůležitějšího.

Koloidní stříbro dostupné typicky ve formě roztoku je látkou, která, má pozitivní vliv na celou řadu tělesných obtíží. Pro nás je u něj důležitá zejména skutečnost, že kromě například různých kvasinkových infekcí, rýmy nebo třeba hemoroidů dokáže s úspěchem vzdorovat i akné.

Spolu s tím pak platí, že v případě akné přitom stříbro na lidskou plet' působí nejen z hlediska vnějšího, kdy dokáže efektivně zmírňovat viditelné projevy akné, ale stejně tak „pracuje“ i na rovině vnitřní. Koloidní stříbro tak spolu s tím dokáže napomáhat čištění organismu, díky čemuž přímo bojuje nejenom s projevy akné, ale zároveň už se samotnými jeho příčinami.

Právě v tomto také spočívá mimořádný léčebný potenciál stříbra v boji s akné: velká část těch nejrožšířenějších přípravků určených k léčbě akné totiž působí právě na úrovni zvládání nežádoucích projevů, a nikoliv právě už jevů, které vůbec celý problém způsobují.

Stříbro jako zbraň ve vleklých soubojích s akné je k dostání ve formě roztoku. Ten je možné užívat jak vnějškově, tak i orálně, přičemž vždy záleží na charakteru obtíží, jichž bychom se rádi jeho prostřednictvím zbavili. Stejně tak lze ale narazit třeba i na roztoky vhodné k pravidelnému užívání jako kapky do nosu, ale třeba i uší. Zajímavou variantou může být rovněž o něco méně rozšířené, ale přesto mimořádně účinné použití stříbra v podobě náplně do zvlhčovače vzduchu či odpařovače.

Musíme zde však upozornit na jedno velice důležité omezení, týkající se podávání těchto roztoků stříbra: za žádných okolností by roztok neměl přijít do styku s jakýmkoliv kovem! Skutečně je třeba na toto pravidlo myslet ve všech případech, kdy s koloidním stříbrem jakkoliv manipulujeme. Vždy tak myslete na to, abyste měli po ruce bud' lžičku vyrobenou z umělé hmoty, nebo ještě lépe přímo plastovou odměrku na léky.

Spolu s tím pochopitelně platí i druhé omezení týkající se osob, jejichž organismus nepříznivě snáší vystavení metalickému stříbru. Pokud je tato situace přecitlivělosti na stříbro právě vaším případem, musíme vám bohužel doporučit, abyste se raději pohlédli po jiném prostředku, který by vám mohl pomoci s akné.

Kromě této výjimky nicméně platí, že stříbro je obvykle velice dobře snášeno, a není proto třeba se obávat žádných závažnějších negativních vedlejších účinků. Nanejvýš se v některých případech mohou objevit příznaky doprovázející každé výraznější pročištění organismu, kterých bychom tak tak s největší pravděpodobností nebyli ušetřeni ani tehdy, pokud bychom k očistě zvolili jiné prostředky.

Konkrétně zde máme na mysli příznaky jako pocity únavy či celkové slabosti našeho organismu, případně se také mohou objevit lehčí formy průjmů. Lékaři rovněž někdy doporučují, abychom po dobu užívání roztoku stříbra přijímali o něco více tekutin než obvykle, jako prevenci proti možnému odvodnění. Je-li ve vašem konkrétním případě toto riziko zvláště výrazné, pak je vhodné přijímané dávky stříbra zhruba o polovinu snížit.

Někdy je potřeba roztok používat současně orálně a zevně, např. u akné.

sponzorované odkazy