Sluníčko a akné

V představách mnoha z nás slunce dodnes figuruje jako jediný skutečně univerzálně platný klíč ke zdravé pokožce. Často už v průběhu jarních měsíců netrpělivě vyhlížíme paprsky slunce s plány, jak letošní léto plně zasvětíme opalování, abychom se akné zbavili jednou provždy. Pokud je toto i váš případ, a přesně takto vypadají vaše hlavní prázdninové plány, pak vás musíme nejspíše zklamat. Naši rodiče sice léta mluví o blahodárném účinku slunce na pleť postiženou akné, ale ve skutečnosti je celá otázka mnohem složitější. Vztah mezi sluncem a akné je totiž výrazně komplikovanější, než by se na první pohled vůbec mohlo zdát. Zatímco v některých případech nám slunce skutečně může prospět, jindy naopak dokáže lidské pokožce spíše uškodit.

Opalování jako zaručený lék na akné, patří mezi vůbec ty nejrozšířenější lidové rady týkající se tohoto onemocnění. Jak už to tak v podobných případech bývá, celý obraz obraz bohužel není bez vady. Ve světle posledních klinických studií totiž dnes už s jistotou můžeme říci, že důkazy spojující vliv slunečního záření s pozitivním efektem na výskyt akné nejsou zdaleka tak přímočaré, jak se ještě poměrně nedávno soudilo.

Určitou naději nicméně v současné době stále dává větev výzkumu, která se snaží popsat možnou spojitost mezi akné a nedostatkem vitamínu D. Možná sami víte, že vitamínu D se někdy přezdívá právě „vitamín slunečních paprsků“. Obecně platí, že vitamín D si dokáže lidské tělo vyprodukovat samo, ale potřebuje k tomu strávit právě dostatečně dlouhou dobu na slunci. Existují sice také způsoby, jak se k vitamínu d dostat skrze úpravu našeho jídelníčku, ale přesto platí, že nejlepší zdroj stále představují sluneční paprsky. Jedině tak totiž můžeme zajistit, aby naše tělo mělo tento vitamín v dostatečném množství.

A nyní to nejdůležitější: podle některých vědeckých týmů totiž určité druhy akné vznikají právě jako forma reakce právě na nedostatek vitamínu D. Je proto docela dobře možné, že právě ve vašem konkrétním případě je zvýšená tvorba akné způsobena nedostatečným přísunem vitamínu D. Pokud je tomu skutečně tak, mohou sluneční paprsky skutečně být řešením vašich vleklých problémů. Chováte-li proto určitá podezření, že trpíte nedostatkem vitamínu D, a zároveň vás obtěžuje přítomnost akné, zkuste se o možném řešení poradit s vaším lékařem.

Bylo by však určitě velice předčasné považovat tyto skutečnosti za jednoduchý klíč k nápravě. Stejně tak totiž platí, ultrafialové záření doprovázející paprsky slunce dopadající na Zem je vším, jenom ne zdraví prospěšným elementem. Ultrafialové záření má totiž schopnost vytvářet skupiny volných radikálů, které způsobují nejenom stárnutí kůže, ale především přispívají k rozvoji rakoviny kůže. Což samozřejmě v praxi znamená, že pokud se rozhodnete léčit své akné čistě prostřednictvím intenzivního opalování, pracujete ve skutečnosti zároveň přinejmenším na nadměrném stárnutí vaší pokožky. V tom lepším případě.

Důležitým a velice často zmiňovaným argumentem pro „léčbu akné sluncem“ bývají už na první pohled viditelné výsledky. Například akné v oblasti zad už po několika letních odpoledních může skutečně vypadat o poznání lépe. Bohužel zde však musíme rovnou dodat, že zpravidla jde v podstatě o optický klam. Na opálené kůži je totiž akné zkrátka méně vidět. Nikam tak nezmizelo, akorát je méně zřetelné. Opalování tak člověku postiženému akné může přinést spíše jen dočasnou úlevu v podobě tohoto krátkodobého zamaskování celého problému. Jinými slovy i zde platí, že účinná léčba akné tak je pro většinu z nás bez pravidelného čištění pleti za použití speciálních kosmetických přípravků bohužel stále nereálná.

sponzorované odkazy