Projevy akné

S akné se při pohledu do zrcadla alespoň jednou v životě setkal prakticky každý z nás. Nevzhledné bílé nebo načervenalé pupínky spolu s černými tečkami jsou oprávněným postrachem už po několik generací. Často však o nich víme jen to, že bychom se jich velice rádi zbavili. Pokud však přemýšlíme nad nejvhodnějším způsobem, který by nám v našem snažení mohl pomoci, je velice důležité akné poznat i jinak než právě pohledem do zrcadla. A právě proto přinášíme krátký přehled všech důležitých projevů akné.

Jednou z nejdůležitějších vlastností akné je především skutečnost, že jeho vznik nebývá už od začátku doprovázen signály, které by byly viditelné jednoduše lidským zrakem. Pokud si tedy zničehonic všimneme, že některé části našeho těla pokryly hlavičky akné, jde už zkrátka o doklad toho, že určité problémy pod povrchem naší pokožky kypěly už delší dobu, a teprve ted' se naplno projevují.

Prvotní změny, na jejichž konci stojí právě výskyt neblaze známých pupínků, tedy vždy probíhají ve svých prvotních fázích nepozorovaně. Je to nakonec pochopitelné: dochází k nim totiž v hlubších částech kůže.

Zde rovněž nacházíme mazové žlázky, které následkem přítomnosti většího množství šupinek v kombinaci s nadprodukcí kožního mazu velice snadno ucpávají. Následkem toho se objevuje první nežádoucí projev celého tohoto procesu: začínají vznikat drobné komedony, které následně fungují jako hlavní původce veškerých dalších projevů akné.

Spolu se zvětšováním jejich obsahu totiž na povrchu pleti velice rychle vznikají notoricky známé bílé hlavičky, jako jeden z nejviditelnějších projevů akné. Tyto miniaturní útvary vystupující nad úroveň povrchu pokožky pak vlastně zároveň představují dosud nerozšířený vývod mazové žlázky.

V případě, že nedojde k uvolnění prostoru pro odchod jak vlastního kožního mazu, tak především zrohovatělých zbytků kůže, následně probíhá další rozšiřování objemu ústí mazové žlázky. Spolu s tím se na těchto místech o něco později postupně objevují zmíněné černé hlavičky, které rovněž někdy označujeme jako tzv. otevřené komedony. Jejich typicky tmavé zabarvení přitom není způsobené přítomností nečistot, jak si mnozí z nás myslí, ale naopak přirozeným procesem oxidace kožního pigmentu zvaného melanin.

Popsané projevy akné jsou však teprve jakýmsi prvním stupněm možných problémů s akné, a nutno dodat, že ještě tím nejmírnějším. Kromě bílých hlaviček nebo černých teček totiž v mnoha případech může dojít a také dochází k výskytu zánětlivých forem akné, které jsou z hlediska viditelných projevů o poznání nepříjemnější.

Konkrétně tak máme na mysli útvary typu nejrůznějších pupenů, vřídků, neštoviček či uzlů, které signalizují vstup do další fáze celého onemocnění. Největší komplikací a zároveň nejhorší zprávou pro každého, u nějž se akné rozvine do podoby zánětu, potom zůstává možnost vytvoření jizviček v místech zánětu.
Tyto jizvičky jsou zároveň jednoduchým projevem toho, že zánět nejprve narušil stěnu mazové žlázky, aby se následně rozšířil se i za její hranice, přičemž vše končí úplným zničením mazové žlázy, na jejímž místě právě ona jizva vznikla.

Konkretní vzhled jizvy pak vždy záleží na konkrétních schopnostech hojení kůže postiženého jedince. Pokud je na daných místech vrstva kůže velice tenká, objevuje se jizva pod úrovní okolního povrchu kůže. Pakliže byl naopak zánět doprovázen zvýšenou produkcí vaziva, lze však očekávat spíše jizvu vznikající přímo nad povrchem kůže.

sponzorované odkazy