Odstranění akné laserem

Jednu z vůbec nejúčinnějších metod, jejímž prostřednictvím je dnes možné skutečně bojovat s akné, je tzv. laserová léčba. Protože samozřejmě přece jen vyjde o něco dráž, než pořízení některého z hojivých krémů, je důležité se před vlastní návštěvou některého z laserových center, jež tuto službu nabízí, seznámit s jejími specifiky a přednostmi.

V prvé řadě bychom měli především vědět, jestli právě nám jde o to, abychom se zbavili samotného akné, anebo nám jde spíše o ony drobné jizvičky, které po akné zůstávají. V současné době je totiž možné skrze léčbu laserem pracovat s oběma neduhy, zároveň však zájemci často neví, že jsou možné obě tyto varianty, případně si třeba myslí, laser jak odstraní akné, tak úplně zahojí jizvy a podobně.

V této souvislosti bychom na tomto místě nejspíše měli dodat také to, v případě hojení jizviček není laser úplně samospasitelným řešením. Výsledkem samotného zákroku je totiž spíše jen potlačení či zmírnění těchto jizev. Pokud tak máme zájem především právě o odstranění jizev, je spíše na místě navštívit pracoviště, kde nabízejí léčbu takzvaným odpařovacím laserem, který ve skutečnosti funguje na principu frakčního oxidu uhličitého. Pokud tak je naopak naším zájmem v prvé řadě léčba akné a jeho projevů, měli bychom se spíše shánět po tzv. laseru smoothbeam – právě pod tímto jménem se totiž rozumí „klasická“ léčba akné laserem.

Ošetření akné laserem smoothbeam není ničím zvlášť nepříjemným. Jde totiž o přístroj fungující na principu diodového laseru, který má v sobě přímo zabudované dynamické chlazení, díky němuž je povrch pokožky nejen chráněn před sebemenším poškozením, ale zároveň působí jako analgetikum.
Co se týče samotného způsobu, kterým přístroj funguje , jde zde o to, že paprsek laserového záření je absorbován buněčnou vodou, jež poté dokáže důkladně prohřát samotné mazové žlázy, otevře ústí, k němuž vedou, přičemž následně dojde k výraznému snížení celkové tvorby mazu, jako iž ústupu počtu bakterií vyskytujících se na kůži, které do značné míry přispívají právě ke vzniku akné.

Nespornou předností tohoto způsobu ošetřování akné je bezpochyby skutečnost, že právě k této variantě léčby se může uchýlit praktiky každý – existují jen malá omezení, která by se týkala toho, kdo všechno může ošetření akné laserem podstoupit. Výjimkou tak například nejsou dokonce ani těhotné ženy, které se bez obav mohou vypravit na ošetření. Paprsek laseru totiž pracuje výhradně v oblasti mazové žlázy. Jedinou skupinou, pro niž tato varianta léčby akné není vhodná tak zůstávají lidé, kteří právě užívají léky, jež zpomalují nebo zhoršují hojení kůže. Jim musíme doporučit jiné prostředky.

Už samotná skutečnost, že léčba laserem smoothbeam je vhodná pro široké skupiny lidí naznačuje, že že předtím, než usednete do čekárny laserového centra, není třeba navštívit vašeho praktického lékaře, ani po něm žádat doporučení pro ošetření. V ordinacích center, kde toto ošetření nabízí totiž zpravidla pracují specializovaní lékaři, kteří o vhodnosti zákroku v konkrétním případě dokáží rozhodnout sami na základě vlastního fundovaného vyšetření.

Jak jsme si naznačili již v úvodu, léčba akné prostřednictvím laserového paprsku z hlediska jejího průběhu není ničím nepříjemným, čeho by bylo na místě se jakkoliv obávat. Není bolestivá, nanejvýš jen trochu, a navíc probíhá pod místním znecitlivěním, kdy je pacientovi na dané místo před ošetřením nanesen speciální znecitlivující krém.

Nanejvýš je tak třeba počítat s tím, že nejen bezprostředně po zákroku, ale i v průběhu až několika dalších dní může být pokožka v daných místech zarudlá, a v některých případech může dojít k drobnému olupování. Focení na občanský průkaz je proto možná lépe o pár dní odložit.

sponzorované odkazy