Mýty o akné

Podle údajů z dostupných statistik můžeme akné zařadit mezi vůbec nejrozšířenější zdravotní problémy. Čísla totiž naznačují, že akné v některém období života postihne v průměru čtyři z pěti lidí! Není proto divu, že vlastními „zaručenými“ radami na to, jak se akné zbavit, případně jak vůbec zabránit tomu, aby na naší kůži objevilo, vládne prakticky každá rodina v této zemi. Možná i proto nás zřejmě příliš nepřekvapí, že velká část této lidové moudrosti ve skutečnosti s tím, jak se podle vědců akné vyvíjí a chová, nakonec nemá nic společného. Vydejte se proto s námi na krátkou obchůzku po krajině těch vůbec nejčastějších mýtů o akné, s nimiž se v české kotlině lze setkat.

1. Kdo se bude důkladně a často mýt, tomu se akné vyhne širokým obloukem.

Možná vůbec nejčastějším mýtem o akné, který je možná už lépe nazvat přímo pověrou, je toto přesvědčení o tom, jak vlastně akné vzniká. Jednoduše se zde akné představuje jako jakýsi trest za špatnou hygienu. Koho tedy postihlo akné, ten si svůj obličej podle všeho nemyje tak často, jak si lidské tělo žádá. Ve skutečnosti samozřejmě mechanismus vzniku akné s objevením akné a intenzitou jeho projevů nemá nic společného. Pokud se tedy velice často můžeme setkat s dobře míněnými radami, abychom si jednoduše častěji myli náš obličej, a žádoucí výsledek se už brzy dostaví sám, pak si pamatujme, že je to zkrátka nesmysl.

Existují mimo jiné dermatologické studie, které shrnují výsledky experimentů, při nichž byly osoby postižené akné rozděleny do několika skupin, přičemž příslušníci první z nich si myli svůj obličej čtyřikrát za den, v druhé skupině potom dvakrát, a ve třetí nakonec jen jednou denně. Výsledky experimentu byly jednoznačné - nebylo možné pozorovat žádné viditelné rozdíly. Odborníci shrnují obličej si stačí mýt dvakrát denně.

2. Projevy akné zhoršuje pocení.

Množství těch, kterým přítomnost akné otravuje jejich životy trpí obavou, že jejich vleklé trápení se bude jenom zhoršovat, pokud se budou věnovat náročnějším fyzickým aktivitám doprovázeným intenzivnějším pocením. Typicky lidé mají obavu věnovat se cvičení či jiným formám sportovního vyžití, a to právě z toho důvodu, že by vystavení pokožky postižené akné tělesnému potu mohlo zhoršit její stav. Opět jsou tyto obavy naprosto bezpředmětné, a existují proto toto tvrzení vědecké důkazy.

Zmiňme tak na tomto místě alespoň výzkum, který byl proveden ve všeobecné nemocnici v americkém Massachusetts, kde dermatologové zkoumali možnou souvislost právě mezi rozšířením akné a nadměrným pocením spojeným s tělesným cvičením. Kromě toho svoji pozornost vědci zaměřili také na to, jestli není možné intenzivnější rozšíření akné spojit s užíváním sprchových gelů, které si sebou po ukončení sportovní aktivity bereme do sprchy.

Účastnící testu opět byli rozděleni do experimentálních skupin, kdy došlo ke srovnávání výskytu a průběhu akné u osob, které se věnovaly intenzivnímu cvičení s těmi, kteří naopak žádné sportovní aktivitě neholdovali. Výsledky opět ukázaly, že hledání často tradovaná vazba mezi pocením a výskytem akné je ve skutečnosti lichá, a není proto třeba se sportu, pokud nás trápí akné, jakkoliv vyvarovat.

3. Pokud vás trápí akné, nepoužívejte make-up.

Představa, že přítomnost make-upu na čele povede k tomu, že pokožka nebude moci pořádně dýchat, a proto se také následně přítomnost akné zhorší na první pohled dává smysl. Zdravý rozum však ani zde není úplně bezpečným průvodcem.

Je sice pravda, že make-up na bázi oleje takto může akné zhoršit, ale stejně tak platí, že oproti tomu tzv. minerální make-upy akné naopak mohou zlepšit.

4. Nejlepší léčbou akné je opalování.

Posledním z nejrozšířenějších mýtů o akné je potom představa, že se jej nejlépe zbavíme jednoduše opalováním postižených míst. Ve skutečnosti jde jen o jakýsi optický klam. Na opálené pokožce zkrátka načervenalé akné není tolik vidět, ale určitě se jej tímto způsobem nezbavíte. Sluneční parsky pokožku vysušují, a naopak ji mohou více dráždit.

sponzorované odkazy