Klinická léčba akné

Protože akné patří k obtížím, jež mají velice často přímý vliv na kvalitu života těch, kterých se týká, určitě není radno podceňovat výběr léčby. Pokud se jednoduše akné obvykle nejurputněji objevuje zejména na obličeji, tak každý, koho v průběhu dne potkáme, má příležitost jeho rozšíření sám zhodnotit.

Není proto nic překvapivého na tom, že stále více lidí má nutkání opustit svět babských receptů a rad kolegyň z práce. Místo toho stále častěji vkládají péči o svoji plet' do rukou klinických specialistů. Nabídka dostupných variant léčby je totiž postupně rok od roku širší. Jak tedy v současnosti vypadají nejrozšířenější metody klinické léčby akné? Čtěte dále!

Obvykle dnes máme na výběr ze čtyř hlavních druhů či způsobů ošetření akné. Prvním z nich je použití laserových paprsků, druhým metoda tzv. chemického peelingu, mikrodermabráze a konečně fototerapie. Pojďme si je představit jeden po druhém.

Laserovou terapii můžeme bez větší nadsázky označit za hlavní hit loňské sezóny, a zatím nic nenasvědčuje ani tomu, že by se na nebývalé popularitě laserových paprsků jako obraně proti akné něco mělo měnit i letos. Laserová léčba akné je zkrátka efektivní, nenáročná a navíc ji lze použít u mnoha druhů poškozené pleti.

Princip, na němž laserové ošetření funguje, je velice jednoduchý. Klíčovou vlastností laserových paprsků je totiž jejich schopnost pronikat hluboko pod povrch kůže. Navíc zde dokáže poměrně přesně „zasahovat“ hlavní cíle, které přispívají ke vzniku akné: jednak jsou to bakterie, a za druhé potom mazové žlázky, jejichž nadprodukce je v našem případě hlavním zdrojem problémů s pletí.

Spolu s tím však laserové přístroje operující na územích ovládaných akné dokáží své paprsky přednostně dostat do oblastí krevních cév. Místa, na nichž se vyskytují aktivní formy akné jsou totiž zároveň místy, kde dochází k intenzivnějšímu oběhu krve. I díky tomu tak laser dokáže oslabit aktuální výskyt akné.
Dodejme zde ještě, že tyto moderní laserové přístroje často dokáží přímo rozlišovat mezi tím, jestli hlavním cílem jejich působení budou bakterie či mazové žlázky.

Druhou velice rozšířenou variantou klinické léčby akné je soubor procedur souhrnně označovaných jako tzv. chemický peeling. Jeho podstatou je přitom využití přirozené schopnosti některých slabých kyselin přímo přispívat k odlupování těch nejsvrchnějších součástí pokožky. V praxi se tak děje obvykle použitím ovocné kyseliny.

Výsledkem celého postupu je potom nastartování procesu obnovy pokožky jako takové, jež nejen na pohled vypadá lépe, ale navíc je i o poznání hladší na dotyk. Protože dojde ke zlepšení hydratačních schopností pokožky, produkuje méně mazu, a tak zprostředkovaně dochází i k omezení výskytu akné.

Krkolomným termínem mikrodermabráze označujeme užití drobných krystalků, které při styku s pletí dokáží nejen velice jemným způsobem obrušovat její nerovnosti, ale stejně tak i zároveň odstraňovat pozůstatky staré kůže, které často slouží jako útočiště bakterií přispívající ke vzniku akné.

Jakmile jednou začneme s touto formou obrušování, brzo následuje zintenzivnění produkce dalších kožních buněk, které společně tvoří novou, akné nepoznamenanou vrstvu pokožky. Mikrodermabráze je metoda, jejíž užití se nejvíce osvědčuje především v případě méně závažných forem akné.

Poslední z nejběžnějších metod klinického ošetření akné, fototerapie – jak nakonec naznačuje už samotný její název - spočívá v ošetření postižených míst paprsky světla. Velkou předností fototerapie je především skutečnost, že je možné jejím prostřednictvím efektivně řešit zejména závažnější formy akné.

Vzhledem k tomu, že jádrem této neinvazivní terapie je však cílené zvyšování citlivosti pokožky, existuje zde zároveň i částečné riziko neočekávaných kožních reakcí v případě jejího vystavení slunečním parskům bezprostředně po samotném zákroku. Proto je užití fototrapie vhodné zejména pro ty, kteží bezpečně ví, že jim nebude dělat problémy skutečně dodržet doporučení lékařů.

sponzorované odkazy