Jak se zbavit akné

Skoro by se někdy až chtělo říci, že léčba akné je stará jako lidstvo samo. Ačkoliv lze jen obtížně vystopovat úplné začátky pokusů o nápravu akné, co se týče dnešních možností je situace přímo opačná. K dispozici je totiž celá řada technik a postupů, za jejichž použití lze obvykle zvládnout i ty nejzávažnější formy tohoto kožního onemocnění. Vždy tak záleží jen na posouzení přesného rozsahu problémů a typu vaší pleti. Vybírat můžete z peelingů i laserových paprsků, hormonální antikoncepce i speciálních přístrojů, donedávna dostupných nanejvýš odborným dermatologickým pracovištím.

Všechny tyto metody lze rozdělit do dvou základních skupin. Zbavit se akné tak můžeme jednak místní léčbou, případně potom léčbou celkovou.
Jednou z variant první z nich je podávání léků označovaných jako tzv. komedolytika. Kdy podstatu jejich léčebného efektu představuje jednak postupné uvolňování dříve vytvořených komedonů, přičemž komedolytika navíc znatelně snižují riziko jejich opětovného vytvoření.

Jinou možností je potom podávání retionidů, což je souhrnné označení pro léky funugjící na bázi rozrušování vazeb mezi kožními buňkami nastrádanými v mazových žlázkách. U tohoto typu léčby pak platí, že díky schopnosti bránit dalšímu hromadění odumřelých kožních buněk jde o dobré řešení zejména v případech, kdy potřebujeme zabránit přechodu „obyčejného“ akné do podoby zánětu. Přestože retinoidy samy o sobě nedokáží likvidovat bakterie, jejich účinek spočívá také ve schopnosti redukce tvorby kožního mazu.

K likvidaci počtu bakterií přítomných v mazových žlázkách lze nicméně podávat antibiotika, jež však obecně nejsou úplně vhodná pro dlouhodobou udržovací terapii, ale naopak jejich hlavní význam spočívá ve schopnosti efektivně likvidovat záněty pokožky doprovázející závažnější formy akné.

Mezi prostředky umožňující zbavit se akné prostřednictvím celkové léčby řadíme léky, jež jsou předepisovány u nejtěžších forem akné, kam kromě hormonálních přípravků spadají také například celkové retinoidy.

Hormonální terapie bývá obvykle spojena s užíváním hormonální antikoncepce, díky čemuž jde o metodu z pochopitelných důvodů přístupnou pouze zástupkyním něžného pohlaví. Součástí této hormonální antikoncepce bývají složky omezující fungování mužských pohlavních hormonů, které jsou z velké části zodpovědné za propuknutí akné.

Přípravky řazené do skupiny celkových retinoidů se dlouhodobě ukazují jako jeden z nejefektivnějších prostředků boje s těmi vůbec nejtěžšími formami akné. Dokáží totiž působit ve všech dimenzích, které figurují v tvorbě akné. Jednak mají protizánětlivý účinek, zároveň snižují produkci kožního mazu, ale kromě toho také třeba napomáhají uvolňování nashromážděných kožních buněk v mazových kanálcích.

Volnou ruku při výběru vhodného prostředku, který nám může pomoci zbavit se akné, však máme i v případě, že se chceme pokud možno úplně vyhnout užívání veškerých medikamentů.

Osvědčenou cestou může být užívání speciálních kosmetických přípravků v kombinaci s pravidelným čištěním pleti. Stejně tak lze podstoupit ošetření laserovými paprsky. Vyznavači domácího léčení akné často sahají po ručních přístrojích na odstraňování akné. Ti, kteří oproti tomu dávají přednost pohodlí ordinací profesionálů pro změnu často volí cestu chemického peelingu. Zde máme co do činění s nanášením slabé kyseliny na postižená místa, která dokáže nastartovat přirozené procesy regenerace pokožky.

Nejste si úplně jistí, která z dostupných možností je pro vás ta nejvhodnější? Pročtěte si náš magazín.

sponzorované odkazy