Jak se preventivně bránit akné

Pravidelná hygiena, žádné velké stravovací excesy, zapomeňte na vymačkávání pupínků. Hlavní zásady účinné prevence akné skutečně nejsou žádnou velkou vědou. Spíše je důležité vzít je skutečně vážně, a především pravidelně dbát na jejich dodržování. Jedině tak máme šanci snížit riziko dalšího šíření akné.

Hned na začátku musíme zejména zdůraznit, že největším naším nepřítelem, když přijde na problémy s akné, jsme nejčastěji nakonec my sami. Mnoho z nás totiž často upřímně hořekuje nad útrapami spojenými s akné, a dlouhé hodiny stráví hledáním těch zaručených receptů, které skutečně dokáží pomoci. Zároveň ale s podobnou pravidelností tráví čas vymačkáváním bílých hlaviček před zrcadlem.

Právě takové počínání je vůbec tím nejhorším, co člověk může udělat, pokud chce, aby se mu problémy s akné vyhnuly širokým obloukem. První zásada prevence akné, na níž se shodnou lékaři napříč zeměkoulí tedy zní: za žádných okolností si nevymačkávejte pupínky na postižených místech.

Co naopak dělat můžete a měli byste, je pravidelné čištění pleti. I když se vám na obličeji zatím žádné akné nerýsuje, právě tímto způsobem své pokožce prokazujete velikou službu. Pokud si vzpomeneme na způsob, kterým akné zpravidla vzniká – jednoduše řečeno jde o kombinaci nadměrné produkce mazu a následné ucpávání pokožky – pak je zřejmé, že právě pravidelným čištěním lze poměrně jednoduše zabránit těm největším rizikům.

Nejenom že tak snižujeme míru ucpávání mazových žláz, ale stejně tak bráníme možnému rozvoji infekce, která by případné akné mohla šířit do dalších míst. Konkrétně se obvykle doporučuje čistit potenciálně ohroženou pleť dvakrát denně. Ráno a večer.

Přestože nejde v případě mechanismu vzniku akné o úplně ten klíčový faktor, určitě se nevyplácí ani podceňování významu našeho životního stylu. Kromě stresových faktorů zde máme na mysli zejména tradiční nepřátele lidského zdraví, jimiž jsou v prvé řadě kouření a alkohol. Je to jednoduché. Chcete mít pěknou a mladistvě vyhlížející pleť? Pak nekuřte a zbytečně nepijte.

Stejně tak je ale třeba dbát i na vyváženost naší stravy, a to zejména z hlediska přítomnosti vitamínů a minerálů. Důležité je nejenom dostatečný příjem konkrétních vitamínů, ale i samotná pestrost naší stravy. Jsou tradiční součástí vašeho jídelníčku mastná nebo silně kořeněná jídla? A naopak příliš neholdujete čerstvé zelenině nebo luštěninám? Chyba!

Pokud se rozhodneme prevenci akné vzít skutečně vážně, je třeba nejenom o těchto hlavních zásadách vědět, ale především se podle nich umět řídit. Samozřejmě každý začátek bývá těžký, a proto je dobré se zpočátku výrazněji soustředit na to, abychom se těmto žádoucím aktivitám a zásadám snažili dát určitý řád.

Je třeba si dvakrát denně mýt obličej? Zvykněte si na určité konkrétní hodiny, které této hygieně zasvětíte, a nezbytné kosmetické přípravky dejte na viditelné místo. Samozřejmě by mezi nimi neměly být prostředky na bázi oleje nebo snad alkoholu.

Daří se vám už vyhýbat svodům k mačkání pupínků? Zkuste ještě zapracovat na tom, abyste se v průběhu dne rukama pokud možno vůbec nedotýkali obličeje. I když si naše ruce několikrát denně myjeme, stejně jde v podstatě celý den o místa, kde najdeme největší počet bakterií. Podobné pravidlo se týká i těch, kdo nosí dlouhé vlasy. Pohybujete se přes den v prašnějším prostředí? Pokud ano, snažte se omezit přímý kontakt vlasů s obličejem.

Věnujete se aktivně sportu? Pak vězte, že také pot je zdrojem mnoha nečistot, které mohou přispívat k zanášení povrchu pokožky. Po každé náročnější fyzické aktivitě se tak vždy snažte nejlépe rovnou umýt, případně pot alespoň otřít.

sponzorované odkazy