Jak pečovat o pleť s akné

Projevy akné bývají nejčastěji spojovány s obdobím dospívání. A nutno uznat, že oprávněně. Obecně totiž například platí, že tyto potíže poskytují až kolem osmdesáti procent dospívajících mužů. Bylo by ale velkým omylem v akné spatřovat jenom jakési onemocnění náctiletých. Stejně tak totiž platí, že zcela běžně se s akné setkáváme i mezi dospělými. At' už jde o ženy, kdy se u akné objeví následkem hormonálních změn předcházejících menstruaci, či během těhotenství, nebo muže, kteří v dospělosti mívají akné zejména následkem dlouhodobých stresových situací. Znát proto hlavní zásady péče o plet' s projevy akné se vyplatí v každém věku.

Zarudlým pupínkům objevujícím se následkem nadměrné produkce mazu lze samozřejmě vyhlásit boj za pomoci nejrůznějších léků a léčivých přípravků, laserového paprsku či jiných přístrojů. Ale ukazuje se, že stejně tak, a často nakonec i daleko více, je důležité dbát na běžnou denní péči o pokožku. Hlavní zásady této péče přitom nejsou ničím komplikovaným, nejde o žádné esoterické umění, které by bylo těžko provozovat v omezených prostorách našich koupelen.

Úplně nejdůležitější zásada, kterou bychom měli mít na zřeteli prakticky neustále, je potom úplně jednoduchá. Nezapomínejme si čistit naši plet'. Není přitom potřeba se této činnosti věnovat co pár hodin, vyzbrojeni a vyzbrojeny kbelíky zbrusu nových zázračných kosmetických přípravků. Plně zkrátka postačí, pokud nezapomenete na to, že si máte dvakrát denně vyčistit plet' tak, aby se vám podařilo zbavit pokožku líčidel, nečistot a v neposlední řadě samotné póry jejich přebytečného mazu.

Jaký prostředek zvolíme, to už je pak víceméně na nás, hlavní je zde to, abychom na čištění pleti pravidelně nezapomínali. Vhodná tak pro tyto naše účely mohou být nejrůznější tonika stahující póry, která spolu s tím zároveň dokáží podrážděnou plet' účinně zklidnit. Své místo na poličce v koupelně si však stejně tak zaslouží i různé peelingy či antibakteriální gely.

Přestože jednou z nejdůležitějších zásad poučené péče o plet' postiženou akné spočívá především v tom, že se snažíme pokud možno úplně vyhýbat veškerým mastným krémům, zároveň platí, naše pokožka se bude rychleji uzdravovat, pokud bude vláčná. Pomoci nám v tomto úkolu mohou mnohé gely či přípravky na bázi lehčích emulzí, na které dnes samozřejmě narazíme v každé drogerii.

Vyplatit se může i užívání některých z tzv. korektorů. Ačkoliv tyto přípravky samozřejmě v první řadě pochopitelně slouží skrytí těch nejvýrazněji zarudlých míst, a proto k nim obyčejně přistupujeme s oprávněnou rezervou, nemusí vždy být úplně na místě. Součástí složení těchto kosmetických přípravků totiž zhusta bývají i látky s antibakteriálními účinky, které mohou často i znatelně přispět k rychlejšímu hojení pokožky. Snad ani nemusíme zdůrazňovat, že nejde o přípravky, jejichž užívání by nám snad mohlo pomoci vyřešit problém akné jako takového – vždy by naopak mělo jít jen o prostředky sehrávající podpůrnou úlohu.

Kromě toho co dělat máme, je v případě akné přinejmenším stejně tak důležité znát i to, čemu se máme vyhnout. První rada je nabíledni: pokud možno nikdy se neuchylujeme mačkání bílých hlaviček pupínku. At' už si v této činnosti vezmeme na pomoc prsty či nehty, vždy nejenže hrozí možnost, že nám na pokožce zůstanou jizvy, ale především je velice pravděpodobné, že do otevřených ranek tímto způsobem rychle zaneseme infekci, a tím tak zhoršíme již existující zánět – pupínky se tak brzy objeví na jiném místě, a je pravděpodobné, že jich nakonec bude ještě o něco více.

sponzorované odkazy