Jak na jizvičky po akné

Výklady i samotné regály českých drogerií a lékáren přetékají množstvím kosmetických přípravků, které slibují odstranění drobných jizviček po akné. Často se přitom diskutuje o tom, který z těchto přípravků nás dokáže jizev zbavit nejúčinněji a nejrychleji. Přestože možná některé naše čtenáře nepotěšíme, musíme hned v úvodu zdůraznit, že takto tato otázka ve skutečnosti vůbec nestojí. Čistě za pomoci kosmetických přípravků se totiž zpravidla jizviček po akné není možné zbavit jednou provždy. Jde totiž spíše o podpůrné přípravky, které je vhodné kombinovat s některými dalšími metody. A právě jim se nyní budeme věnovat.

Ve světle rychlého technologického vývoje posledních let se tak například ukazuje, že jednou z vůbec nejefektivnějších - dlužno zároveň ale dodat, že také finančně nejnákladnější – možností, jak odstranit tyto jizvičky, je využití laserových paprsků.

Nespornou předností této metody je rovněž skutečnost, že jde o relativně velice jednoduché řešení, které není náročné na čas ani naši energii. Přestože v některých případech lékaři doporučují jedno nebo dvě opakování, celá procedura zabere kolem dvaceti minut.

Pacientovi je v ordinaci nejprve postižená plet' důkladně očištěna a zbavena nečistot či odumřelých buněk, aby následně došlo k vlastní aplikaci laserových paprsků speciální přístrojem. Integrální součástí těchto přístrojů dnes jsou chladící systémy, které společně s aplikací chladícího gelu na daná místa z ošetření laserovými paprsky dělají z celého ošetření nenáročnou proceduru, které se nemusí obávat skutečně nikdo z nás. Zákrok tak probíhá bez bolesti, nanejvýš na těch nejcitlivějších místech můžeme pociťovat určitě štípání.

Typickou součástí ošetření jizviček laserovým paprskem následně bývá také aplikace speciálního krému se zklidňujícím efektem. Dobré je se však připravit i na to, že bezprostředně po samotném zákroku vám s velkou pravděpodobností zarudnou místa, na nichž došlo k aplikaci paprsků, což však zároveň určitě není důvodem k žádným velkým panikám. Zarudnutí totiž obvykle zmizí v horizontu několika málo hodin, nanejvýš v rozmezí pár nadcházejících dní. V některých případech bývá zákrok rovněž doprovázen tvorbou drobných stroupků či malých puchýřů, které však opět velice rychle mizí.

Podobně jako i u většiny dalších pleťových terapií je nutné počítat s tím, že ošetřenou pokožku je nezbytné dobře chránit před vystavením slunečním paprskům. Proto je vhodné se na několik měsíců raději zásobit ochrannými krémy s dostatečně vysokým filtrem.

Pro koho je odstranění jizev laserovými paprsky finančně příliš náročné, tak může případně využít tzv. chemického peelingu. Jeho efekt spočívá potření daných míst kyselinou glykolovou, jejímž tradičním zdrojem je cukrová třtina. Následně dojde k postupnému loupání horních vrstev pokožky, čímž zároveň nastartujeme její přirozenou obnovu. Druhým velice rozšířeným typem chemického peelingu je potom užití tzv. Jessnerova roztoku, jehož hlavními součásti představují rezorcin, kyselina salicylová a kyselina mléčná. Sáhnout je možné i po velice účinném TCA peelingu.

V případech, kdy jizvy po akné nejsou natolik hluboké, aby si jejich odstranění vyžadovalo zásah laserových paprsků, může být vhodným řešením celého problému mechanické obrušování. Odborně jej označujeme jako tzv. dermabrazi, přičemž jejími nejrozšířenějšími variantami jsou mikrodermabraze vakuová diamantová, či krystalická. Základním principem tohoto postupu je potom plošné pokrytí postižených míst drobnými krystaly diamantu či oxidu hlinitého, jež následně začínají postupně obrušovat přítomné jizvy. Vhodné je celou proceduru opakovat alespoň čtyřikrát.

sponzorované odkazy