Jak léčit akné doma

S akné se alespoň v jednom období života setká osmdesát procent lidí. A většina z nich se v okruhu svých nejbližších dříve nebo později dostane k sice nepříliš známému, ale za to zaručenému receptu jak s tímto neduhem bojovat. Pokud se rozhodneme tuto problematiku domácí, nebo chcete-li tradiční, léčby akné seriózně prozkoumat, pak zjistíme, že to vlastně dost dobře nejde. S trochou nadsázky je možné říci, že dnes nakonec existuje tolik receptů na léčbu akné, kolik je lidských čel. Pojďme se pro raději podívat na to, co v boji s akné můžeme udělat sami podle doporučení lékařů.

Přestože klasickou součástí většiny těchto „babských“ receptů bývají více či méně komplikované odvary či nejrůznější pleťové masky, skutečně prověřené rady jsou o poznání prozaičtější a méně záhadné. V mnoha případech, kdy akné nepředstavuje zvláště závažný problém, tak plně postačí držet se několika následujících doporučení.

V prvé řadě je dobrým začátkem pořízení některého z běžně dostupných kosmetických přípravků určeného právě k ošetřování pleti postižené akné. Měli bychom zde zároveň zdůraznit, že ačkoliv se samozřejmě nevyplácí úplně podcenit jejich výběr, nezaručuje samotná značka a cena automaticky úspěch. Spíše je důležité to následně s jeho užíváním takříkajíc držet na uzdě.

Mnozí z nás totiž žijí v klamném domnění, že čím častěji si postižená místa budeme mýt, tím vyšší také bude pravděpodobnost, že se nepříjemných problémů s akné rychle zbavíme. Ve skutečnosti jde ale naopak o velký omyl. Je doloženo množstvím klinických testů, že naprosto postačí, pokud si postiženou plet' budeme mýt „pouze“ dvakrát denně. První zásadou domácí léčby akné tak je držet se na uzdě, a zbytečně to nepřekážet s hygienou.

Spolu s tím bychom zároveň měli dodat, že tato hygiena by měla probíhat výhradně za použití doporučených prostředků, vždy se tak snažme vyhýbat tradičním pomůckám typu obyčejného mýdla. To je tak například díky svému kyselému složení opravdu velice nevhodnou substancí pro každého, kdo trpí akné.

Relativně často se rovněž můžeme setkat i s pochybnostmi týkajícími se skutečné role peelingu. Jde o prostředek nezbytný pro každého, koho akné trápí? Nebo naopak může naše potíže ještě prohloubit? Obecně platí, že peeling je skutečně důležitou pomůckou především díky jeho schopnosti čistit pokožku, zbavovat ji nečistot a odumřelých buněk na povrchu pokožky. Důležité je však zároveň vědět, že toto neplatí úplně v každém případě.

Pokud máme co do činění s běžnými formami akné, nemůžeme s výběrem peelingu prohloupit. Pokud se však jedná závažnější obtíže doprovázené hnisajícími pupínky, je naopak dobré se užívání peelingu úzkostlivě vyhýbat. V takových případech totiž peeling může sloužit jako velice účinný prostředek, jak celou infekci roznášet dále po pokožce.

Osoby trpící akné, jejichž plet' zároveň nepatří k příliš citlivým, navíc mohou sáhnout po některém z přípravků řazených mezi tzv. alkoholové čistící prostředky. Svou roli mohou sehrát i nejrůznější hydratační pleťové krémy. Zde však opět platí, že je třeba sáhnout po těch pravých. Pro člověka trpícího problémy s akné tak jde zejména o řidší přípravky, případně rovnou o tzv. pleťová mléky. Jedině tyto druhy přípravků nám totiž mohou zaručit, že spolu s jejich používáním nedojde k postupnému ucpávání pórů, které je samozřejmě u postižených akné naprosto nežádoucí.

Na závěr ještě dodejme, že pořízení veškerých zmíněných přípravků není žádnou náročnou záležitostí: seženete je v každé kamenné i internetové drogerii nebo lékárně.

sponzorované odkazy