Hormonální léčba akné

Akné se ve většině případů obvykle dříve či později daří zvládnout pomocí kosmetických přípravků, nebo ještě lépe za použití některého ze speciálních přístrojů. Samozřejmě ale žádnou výjimkou nejsou ani situace, kdy těžší formy akné podobným prostředkům úspěšně vzdorují. Ani za takových okolností nicméně není třeba věšet hlavu. Tím účinným receptem zde může být volba hormonální léčby akné. O co přesně jde? Jak taková léčba vypadá?

Jednoduše řečeno hormonální léčba akné na sebe dnes ve většině případů bere podobu podávání některých druhů běžně dostupné hormonální antikoncepce. V uplynulých letech totiž bylo již nesčetněkrát prokázáno, že právě užívání hormonální antikoncepce s sebou nese jeden zajímavý vedlejší účinek. Má přímý a pozitivní vliv na přítomnost akné.

Obecně zde přitom platí, že jako nejefektivnější pomocník se ukazují takové druhy antikoncepce, jejichž účinek je založen na působení proti činnosti mužských pohlavních hormonů.

Připomeňme ještě, že i přes opravdu velkou pravděpodobnost dosažení žádoucího efektu touto cestou nejde o záležitost na dvě odpoledne. Naopak je dobré už od začátku raději počítat s tím, že kýžený účinek se dostaví nejčastěji v rozmezí dvou až tří měsíců od vlastního zahájení hormonální léčby.

V případě zájmu o tuto formu léčby akné tak je třeba se ptát po antikoncepci s tzv. antiandrogenním efektem. Jednou z dimenzí jejich fungování je totiž také ustálení produkce kožního mazu v mazových žlázkách, které jsou hlavním zdrojem těchto kosmetických obtíží. Dobrým příkladem zde mohou být veškeré přípravky obsahující progestin dienogest.

Hormonální léčba akné jako taková se však v současné době neomezuje vždy a pouze na předepsání hormonální antikoncepce. I když jde v současné době o relativně méně rozšířené prostředky, přesto je třeba zmínit také úlohu, kterou mohou sehrávat tzv. kortikosteroidy, případně také spironolaktony.

Přípravky obsahující kortikosteroidy bývají zpravidla užívány orálně. Podstatou jejich léčebného potenciálu v případě akné je potom jejich schopnost výrazně napomáhat snižování množství mužských pohlavních hormonů v těle. Zajímavá je přitom na celé věci zejména skutečnost, že se tak děje přímo v přirozeném prostředí jejich vzniku. Kortikosteroidy totiž dokáží ovlivňovat produkci mužských pohlavních hormonů přímo v oblasti nadledvinek.

Další skupina přípravků hormonálního charakteru ovlivňující výskyt akné, spironolaktony, fungují trochu jiným způsobem. Na rozdíl od působení na produkci či činnost mužských pohlavních hormonů už totiž dokáží rovněž pracovat se samotnými mechanismy vzniku akné. Konkrétně pak zde jde o to, že spironolaktony dokáží velice efektivně blokovat receptory mužských pohlavních hormonů. To totiž zároveň znamená snížení schopnosti mazových žlázek přítomných v lidské pokožce produkovat ve zvýšené míře kožní maz.

Spolu s tím spironolaktony opět dokáží snižovat celkovou hladinu tvorby mužských pohlavních hormonů, a to tentokrát nejenom v nadledvinkách, ale tentokrát také ve vaječnících. Výsledkem je opět snížení intenzity, s jakou na povrchu pokožky dochází k tvorbě viditelných projevů akné.

Dodejme zde ještě, že v praxi lékaři často sahají k předepisování spironolaktonů společně s homonální antikoncepcí. A to z toho důvodu, spironolaktony jako takové mohu mít v některých případech vedlejší účinky ve formě zvýšené citlivosti prsou, případně také mohou vyvolávat nepravidelnosti menstruačního cyklu. Hormonální antikoncepce v takových případech dokáže tlumit oba zmíněné vedlejší důsledky.

sponzorované odkazy