Černé tečky a jak na ně

Každé ráno se v této zemi probouzí tisíce lidí, kteří ráno v koupelně při pohledu do zrcadla opět nevěří vlastním očím. Sice nevědí, odkud se na jejich obličeji tolik nenáviděné černé tečky vzaly, ale dali by cokoliv za to, aby se jich konečně zbavili už jednou provždy. Popravdě řečeno, ve skutečnosti opravdu nejde o ten nejzávažnější problém. Pokud jsme totiž vybaveni alespoň minimem nezbytných informací a těmi správnými přípravky, dá se nakonec toto vleklé trápení vyřešit poměrně snadno.

Nežádoucí černé tečky, daleko nejčastěji postihující oblast obličeje, zejména nosu či jeho kořene, obvykle mívají dvojí základní příčinu. Bud' jde především o výsledek působení škodlivého ultrafialového záření, anebo jejich výskyt může mít co do činění s minulými či současnými problémy s akné. At' už je tomu ve vašem konkrétním případě jakkoliv, hlavní zásady péče o naši pokožku v obou případech zůstávají stejné.

Dermatologové již delší dobu upozorňují na rizika spojená s opalováním. Sluneční paprsky dopadající na naše těla totiž nejsou jen zdrojem žádoucího bronzu, ale stejně tak v sobě ukrývají i potenciální riziko, které spočívá právě v dlouhodobějším působení ultrafialového záření na povrch naší pokožky.

Pokud tak už několik sezón či dokonce dlouhá léta v letních měsících s oblibou holdujeme opalování, je velice pravděpodobné, že jsme si tímto způsobem zadělali právě na černé tečky. Čím více času totiž s odkrytou pokožkou strávíme na slunci, tím urputněji se koncentrují pigmenty na těch nejméně vhodných místech.

Na celém problému je však možná vůbec nejvíce nepříjemnou skutečností to, že ani pečlivé zahalování či přímo pobyt ve stinném úkrytu neznamenají stoprocentně účinnou ochranu před touto hrozbou.

Velice často jsou totiž černé tečky jakousi památkou na prodělané problémy s akné. Odborníci tak z hlediska dermatologie zdůrazňují, že černé tečky naprosto běžně vznikají v místech, kde se donedávna dařilo akné v jeho klasické podobě.

Přestože jste pečlivě dbali dodržování veškerých základních pravidel, myli jste si pravidelně obličej, čistili plet', užívali důležité přípravky a nekouřily desítky cigaret, i tak se u vás černé tečky mohou objevit. I když se totiž snažíme opravdu důsledně vyčistit naši plet', dostupné technologie bohužel dodnes neumožňují během čištění odstranit veškeré nežádoucí látky nebo zbytky staré pokožky.

Vždy tak na postižených místech alespoň nějaké zbytky zůstávají. A práv ony se v budoucnu stávají zdrojem černých teček. Daná místa totiž pod svým povrchem často ukrývají částečky, z nichž později vzejdou tyto tečky.

Dobrou zprávou nicméně zůstává fakt, že i přestože nikdy nemůžeme úplně zabránit tomu, aby se nějaké černé tečky objevily, možnosti jejich odstranění určitě nepředstavují žádný neřešitelný problém.

Úkol je v těchto případech vždy stejný: snažit se důkladně pročistit póry naší pokožky. Zajímavou a poměrně častou využívanou možností tady bývá například napařování obličeje. K dispozici jsou přitom jak tradiční recepty stavící na lidové moudrosti naších babiček, tak třeba i speciální kosmetické přípravky a směsi určené přímo pro napařování obličeje.

Stejně tak lze ale sáhnout pouze po samotných čistících přípravcích, at' už jde o nejrůznější gely či pleťové masky. K dispozici jsou rovněž takzvaná séra na zmenšení pórů. Nejste si úplně jisti, která z dostupných možností je právě pro vaši pokožku tou nejvhodnější? Poraďte se se svojí kosmetičkou nebo dermatologem.

sponzorované odkazy