Antikoncepce a akné

Některé ženy o tom vůbec nemusí vědět, a připisují zlepšení stavu své pleti přírodě. Hormonální antikoncepce je v poslední době stále častěji skloňovaná už nejenom v souvislosti s kontrolou početí, ale poměrně překvapivě také právě s bojem proti akné. Realita zde promlouvá jednoznačně: ženám užívajícím hormonální antikoncepci se zkrátka brzy začíná zlepšovat stav pleti.

Dlouho se podobné zprávy šířily převážně v podobě neověřených rad a doporučení, jež si vyměňovaly ženy, které udělaly podobnou zkušenost. Dnes už však i samotní lékaři potvrzují, že antikoncepční prostředky fungující na hormonální bázi dokáží své uživatelky velice často překvapit jedním nečekaným a o to příjemnějším vedlejším efektem. Způsobují, že akné, kterého se šlo jinak zbavit jen velice obtížně, zkrátka takříkajíc „samo“ mizí. Jak je to možné?

Hlavních důvodů tohoto stavu existuje hned několik. Nejprve se však musíme alespoň v rychlosti zastavit u typického složení nejčastěji užívaných druhů antikoncepce, které tento efekt způsobují. V prvé řadě je třeba zdůraznit, že zmíněný pozitivní vliv na stav pokožky se týká tzv. kombinované hormonální antikoncepce, která je obvykle k dispozici v klasické formě prášků.

Tyto prášky přitom typicky obsahují v různém poměru estrogen, tedy ženský hormon, spolu s hormonem progestinem, který je rovněž známý jako hormon žlutého tělíska. Toto spojení potom mimo jiné dokáže pozitivním způsobem ovlivňovat takové procesy probíhající v lidské pokožce, které přímo souvisí s fungováním mužských pohlavních hormonů. Pokud máme být konkrétní, jde o takové jevy, jako jsou rašení vousů nad horním rtem, či růst „licousů“, vypadávání vlasů tvořící známé kouty, a v neposlední řadě právě také nadměrná tvorba kožního mazu vedoucí k tvorbě akné.

Ale nyní už k vlastnímu popisu toho, jakým způsobem hormonální antikoncepce dokáže tyto procesy zpomalit či v některých případech úplně zastavit. V prvé řadě zde jde o to, že estrogeny jako jedna z klíčových součástí hormonální antikoncepce dokáží stimulovat tvorbu bílkoviny zkratkou označované jako SHBG.

Důležitou vlastností této bílkoviny je přitom její schopnost vázat na sebe mužské pohlavní hormony. Pokud se tedy podáváním tablet podaří zvýšit hladinu SHBG v krvi, znamená to zároveň, že dojde ke snížení koncentrace volných mužských pohlavních hormonů, které tak již nedokáží v dosavadní míře způsobovat procesy vedoucí třeba i k tvorbě akné. Estrogeny nicméně dokáží hladinu mužských pohlavních hormonů snižovat i přímo, a to konkrétně v místech, kde dochází k jejich tvorbě – ve vaječnících a nadledvinách.

Výše jsme si řekli, že součástí složení hormonální antikoncepce je rovněž hormon progestin. I on dokáže ovlivnit konkrétní fungování mužských pohlavních hormonů v ženském těle. A to především tak, že dokáže tlumit aktivitu speciálního enzymu, jež zjednodušeně řečeno proměňuje molekuly mužského hormonu do podoby, která jim umožňuje přímo působit na organismus.

Společný výsledek všech těchto efektů je pak z našeho pohledu prostý. Přítomné mužské hormony nedokáží vyvíjet svoji aktivitu v podobné intenzitě jako doposud, což zároveň znamená i postupné zlepšení stavu pleti. V této souvislosti je však třeba zdůraznit, že toto zmírnění akné se obvykle netýká všech částí těla ve stejné míře. Obvykle je tak dobré počítat s tím, že k největšímu zlepšení dochází u akné objevujícího se v oblasti obličeje, zatímco na jiných částech těla tyto změny nemusí být již tak markantní. Což ale stejně není až tak úplně špatný výsledek.

Na samotný závěr bychom měli také připomenout, že hormonální antikoncepce dokáže být v zápolení s akné natolik účinným pomocníkem, že často dokonce některé konkrétní přípravky bývají přímo předepisovány kvůli těmto obtížím.

sponzorované odkazy