Aloe Vera a léčba akné

Peelingy, pleťová mléka ani laserové paprsky nejsou jedinými zbraněmi, s nimiž je možné se pustit do nepříjemného boje s akné. I když v mnoha českých domácnostech bohužel mezi přípravky proti akné dodnes častěji narazíte na obyčejné mýdlo, velice účinnou možností může být také aloe vera. Přestože si ji obvykle spojujeme spíše s obecně blahodárným účinkem na celý lidský organismus, ve skutečnosti tato tropická rostlina dokáže být užitečným pomocníkem také v případě léčby akné.

Nejrůznější přípravky obsahující více či méně koncentrované výtažky z aloe vera mají už docela dlouhou dobu dobrou pověst coby prostředky pozitivně ovlivňující obranyschopnost lidského organismu. Stejně jako mimo jiné třeba zdraví jeho pokožky. Schopnost aloe vera zmírňovat příznaky akné je však o poznání méně známá. Nevíme proč, ale už je to zkrátka tak. Účinek aloe vera však v tomto směru funguje hned na dvou úrovních.

V prvé řadě je aloe vera vynikajícím nástrojem posilování našeho imunitního systému. Jde o naprosto přírodní a proto zvlášť důležitý způsob, jak přirozeně nastartovat vnitřní očistu organismu člověka. Což zároveň samozřejmě znamená také podrývání nežádoucích procesů, které v konečném důsledku přispívají k tvorbě akné.

Druhou neméně důležitou vlastností jak samotné aloe vera, tak i přípravků, jež obsahují její výtažky, je potom schopnost působit protizánětlivým účinkem. Což v praxi znamená, že pokud je akné synonymem právě pro zánětlivost danou nadměrnou funkcí mazových žláz, aloe vera na naše tělo působí přesně v opačném směru.

Na místo věčného ucpávání vývodů mazových žláz, které společně se zbytky staré pokožky tvoří živnou půdu zánětům usnadňujícím šíření akné, tak nastupuje pravidelné potírání zánětů. A spolu s tím následně také výrazné snížení frekvence, s jakou dochází k tvorbě nežádoucích pupínků, boláků nebo černých teček.

Nespornou předností přípravků fungujících na bázi přítomnosti výtažků z aloe vera tak je především jejich univerzální charakter. Jinými slovy pokud potřebujeme něco udělat s naším akné, budou prospěšné prakticky veškeré na trhu dostupné výrobky a preparáty. Ať už jde o přípravky určené pro vnější nebo vnitřní použití.

Přípravky obsahující aloe vera určené pro vnější užití, jejichž prostřednictvím lze postupně snížit výskyt akné, jsou samozřejmě k dispozici v nejrůznějších podobách. Můžeme tak pořídit krémy, gely obsahující aloe vera, mýdla či pleťová mléka.

V této souvislosti je zároveň třeba upozornit, že v podstatě stejnou pozornost bychom zde měli věnovat jak výběru konkrétního výrobku či značky, tak především potom režimu, v jakém tyto kosmetické prostředky budeme využívat. Je totiž velkou chybou, pokud si myslíme, že jednoduše tu a tam potřeme postižené místo krémem, pak si na něj tři dny nevzpomeneme, a před odchodem na páteční večeři do města opět sáhneme po krabičce.

Zároveň však určitě nejde o žádný důvod ke zbytečným obavám. Zkrátka úplně postačí, pokud si zapamatujeme, že je třeba si postižená místa mýt alespoň dvakrát denně, klidně jen čistou vodou, a po každém mytí aplikovat daný prostředek. Kromě toho je dobré jím potřít postižená místa ještě jednou v průběhu dne.

Pokud jsou naše problémy s akné už přece jen o něco závažnější, nebo bychom s nimi jednoduše rádi zatočili o něco rychleji, nic nezkazíme ani tehdy, pokud navíc pořídíme některý z potravinových doplňků. Zřejmě vůbec nejčastěji se zde můžeme setkat s kapslemi obsahujícími aloe vera. Relativně podobně rozšířená je však také třeba aloe vera ve formě prášku.

sponzorované odkazy