Akné u dětí

I když jde v první řadě nejčastěji o strašák dospívajících, akné si – když přijde na věk – ve skutečnosti příliš nevybírá. Není proto ničím výjimečným ani to, když se akné objeví na pleti malých dětí, či dokonce přímo novorozenců. Z pochopitelných důvodů jde obvykle o zdroj výrazných obav většiny rodičů. Pokud čtete tyto řádky, a právě vaši ratolest akné postihlo, pak vás rovnou můžeme uklidnit. V drtivé většině případů nejde o závažnější důvod k obavám. Akné je u malých dětí v podstatě normální, a obvykle navíc dříve či později odejde úplně samo.

Samozřejmě asi pro každého rodiče nejde o úplně příjemný pohled. Tváře vaší droboty hustě pokryté načervenalými pupínky vyvolávají obavy a množství nepříjemných otázek. Měli bychom však vědět, že v případě těch nejmenších nejde o nikterak výjimečný nebo závažný stav. Akné se u malých dětí zkrátka objevuje naprosto přirozeně.

Velice často tak například postihuje novorozence v průběhu jejich prvního měsíce života, případně ke slovu přichází o něco později. Stejně tak ale není ničím neobvyklá situace, kdy spolu s akné již dítě přímo přichází na svět. Ještě jednou však na tomto místě musíme zdůraznit, že obvykle nejde o důvod k panice – stejně nenápadně jako akné přišlo, zpravidla také odezní.

Pokud jde o typické oblasti výskytu, s akné u dětí se vůbec nejčastěji setkáváme na tvářích nebo na nose. O něco méně rozšířené, ale přesto nikterak neobvyklé, je nicméně i akné na zádech. Ve velké většině případů dětské akné získává podobu zarudlých pupínků či vyrážky. Obvykle přitom navíc platí, že akné se většinou zdá vypadat horší než vůbec ve skutečnosti je. A to zvláště v případě, kdy dítě delší dobu pláče.

Jak jsme si naznačili, samo o sobě většinou akné u dětí neznamená závažnější nebezpečí. Určitá potíž však spočívá v tom, často si lze poměrně snadno akné zaměnit s projevem některého jiného zdravotního problému nebo onemocnění. Pokud se vám tak zdá, že akné - nebo pupínky obecně - na tváři vašeho dítěte přece jen už začínají vypadat podezřele, určitě je na místě zvážit návštěvu pediatra. I když se totiž může zdát, že jde o akné, často se zarudlá místa s pupínky nakonec mohou ukázat ve skutečnosti být projevem ekzému, ale stejně tak může jít třeba i o potničky.

Pokud jde o hlavní příčiny, jež se podílejí na vzniku akné u dětí, mohou být v zásadě trojího druhu. Jednak jde samozřejmě o základní mechanismus, kdy na povrchu pokožky dochází k ucpávaní mazových žlázek. Stejně tak je ale možné se v praxi setkat i s tím, že se akné začíná objevovat následkem prodělané alergické reakce, onemocnění virového původu nebo zkrátka jako reakce těla na užívání některého konkrétního druhu léků. Pokud se akné objevuje na těle čerstvého novorozence, nebo v průběhu prvních týdnů následujících po porodu, je nicméně nejvíce pravděpodobné, že je akné způsobeno spíše hormony. V průběhu závěrečné fáze těhotenství totiž přirozeně dochází k přenosu hormonů z těla matky právě na její plod, což v některých případech nakonec může vyústit právě v rozvoj akné.

Nepochybně dobrou zprávou pro všechny rodiče je nicméně určitě fakt, že většinou není třeba v souvislosti s dětským akné příliš rozmýšlet nad jeho léčbou. Většinou tak zkrátka úplně postačí, pokud dítěti postižená místa budeme pravidelně dvakrát denně mýt obyčejnou vodou. Určitě bychom však měli dbát na to, abychom postižená místa nedrhli, ale pouze oplachovali. V opačném případě totiž naopak můžeme velice snadno způsobit podráždění pokožky. Podobně ničemu příliš nepomůžeme, pokud mytí budeme opakovat zbytečně často. Skutečně naprosto postačí mýt pokožku pouze dvakrát za den.

sponzorované odkazy