Akné na bradě

Jedním z míst, kde se akné vyskytuje vůbec nejčastěji, je oblast tzv. T-zóny. Takto označujeme trojici čela, nosu a brady. Právě brada je zároveň místem, kde se s akné velice často setkáváme i poté, co na mnoha dříve postižených místech již hlavní problémy odezněly. Typickou situací člověka trpícího výskytem akné na bradě tak bývají pochybnosti o tom, jak k opětovnému výskytu pupínků vlastně došlo, a co je s nimi možné udělat.

Často je od podobných nepříjemných úvah jenom krůček k více či méně fantastickým teoriím o původu akné na bradě. Bohužel dnes nejsou žádnou výjimkou ani úvahy o tom, že za celým problémem stojí jedna konkrétní potravina /klidně třeba párky/, nebo špatná funkce střev.

Vzhledem k tomu, že ověřených informací věnovaných problému akné na bradě je naneštěstí stále jako šafránu, musíme varovat naše čtenáře před tím, aby věnovali výraznější pozornost většině diskusních fór, kde se o tématu živě diskutuje. Zatímco v případě jiných zdravotních obtíží jde zpravidla o dobrý zdroj zkušeností z praxe, v případě akné na bradě to tak úplně neplatí.

I přestože nečekaná přítomnost akné na bradě často dokáže pěkně zmást, nikdy bychom neměli zapomínat na jeden prostý fakt. Příčiny akné, stejně jako způsoby, kterými je možné mu čelit, se totiž zpravidla příliš nemění, ať už se akné objeví na zádech, čele nebo třeba právě na bradě. Vždy tak platí v podstatě totožná prověřená doporučení. Pokud se tak právě na vaší bradě po domněle vyhraném boji s akné objeví zarudlé pupínky či černé tečky, určitě nevěšte hlavu, ale hlavně nepanikařte.

V žádném případě není třeba všechny kosmetické přípravky nashromážděné za léta dospívání naházet do koše, a nahradit je novými záhadnými lektvary či neobvyklými léčebnými postupy. Problém totiž zůstává v zásadě stejný. Na vině jsou stejně jako v minulosti především vaše mazové žlázy.

Přesněji jejich zvýšená činnost, která následně způsobuje nežádoucí ucpávání jejich vývodů i samotných chlupových váčků. Funkce mazových žláz často nastartovaná činností hormonů postupně vede k rychlému rohovatění kožních buněk, které spolu se samotným mazem žlázy ucpávají. V ucpaných žlázách se brzy začínají šířit bakterie, které dokáží vyvolat záněty a rychle tak celý problém šířit i do dalších míst. Problém je na světě.

Pokud se tedy akné začalo šířit i na vaší bradě, hlavní rady jak se mu bránit zůstávají v zásadě velice podobné tomu, jak s akné bojujeme i na jiných místech našeho těla. I v tomto případě platí, že nejúčinnější cesta spočívá v kombinaci několika základních postupů.

V prvé řadě je velice důležité začít postiženou pleť pravidelně a poctivě čistit. Klíčové je přitom zejména vyhýbat takovým pomůckám, jako jsou obyčejné mýdlo či kosmetické prostředky obsahující líh. Naopak dobrou volbou je sáhnout pleťovém mléku nebo pleťových vodách. Velice efektivní variantou rovněž může být zapojení v nedávné době stále oblíbenějších gelů proti akné.

Všechny tyto kosmetické prostředky přitom spojuje zejména to, že umožňují efektivní povrchové čištění pokožky, aniž by zároveň vedly k narušení její struktury. Navíc mají příznivý antiseptický účinek.

Samozřejmě je možné, že vaše konkrétní obtíže jsou přece jen závažnějšího charakteru, kdy je na místě začít uvažovat o některém z dostupných zákroků. Možnosti jsou opět poměrně pestré a nabídka široká. Sahá od ošetření laserovým paprskem, přes zbroušení povrchu pokožky až třeba léčbu chladem. Chcete-li se o nejvhodnějších možnostech léčby akné dozvědět více, najdete potřebné informace na jiném místě tohoto webu.

Akné na bradě souvisí s hormony a pohl. orgány.

sponzorované odkazy